Eventové focení: Burger Street Festival 2019 a náš rok s burgeramaNaše největší akce, kterou jsme kdy fotili: dubna do října, 20 000 odevzdaných fotek a 16 000 naježděných kilometrů. Měli jsme na starost nejen fotky, ale i Facebook a Instagram.

Jak jsme vše fotili a jak jsme to zveřejňovali?

Co bychom udělali lépe?

A kdo umí ten nejlepší burger? 


Instagram a Facebook Burger Street Festivalu


Zveřejnit 20 000 fotek za rok se zdá jako oříšek. Jak to udělat, aby lidi žrali burgery a žrali taky váš obsah?

Chuť fotek


Jednoduše: fotky musí vypadat skvěle a musí vás zvát na návštěvu a ochutnání toho, co na nich je. Lidé ochutnávají nejdřív očima! A všichni samozřejmě poznají, jestli vás bavilo to fotit. Foťte jako ďábel, jezte všechno, co fotíte a pijte u toho espresso tonic od Penerini Coffee (děkujeme ještě jednou). Tu fotku musíte chtít zkrátka žrát!

Lidi na fotkách


Na eventech potkáte hodně lidí. Všichni mají v kapse mobil a v něm Instagram. Propojujte se, označujte, sdílejte, sharujte, repostujte. A v první řadě se vytaste svým top obsahem, který nasdílí ostatní – tuhle část musíte udělat rychle, za dva dny už vaše fotky budou k ničemu. Není taky nic horšího, než jako event čekat, co kdo nafotí na mobil a pak to do stories sdílet jako fotku na šířku. Dám vám unfollow a ani u toho nemrknu.

Meta Studio


Využijte všechny nástroje, co máte k ruce. Plánování postů zároveň na FB i Insta, planner v kalendáři, ovládání přes API přímo z PC. Posílejte obsah správcům/asistentům a mezitím foťte. Když fotíte a někdo jiný vše zveřejní, vyfotíte i zveřejníte toho víc. Z mobilu točte jen ty nejaktuálnější reels anebo soutěže na místě. Lidé aktuální (nedokonalý) a reportážní obsah odliší, nebojte se toho.

Feed vs. Stories


Na tom zas tak nezáleží – byli jsme schopní na profil dát klidně 50 stories za hodinu, ať už 9:16 na výšku nebo v koláži, do toho feed. V roce 2019 šly stories nahoru s dosahy, ale frčeli jsme oboje.

A fotku ze stories si taky každý jedním klikem přidá do feedu, takže mu ji nezapomeňte pěkně nachystat a označit ho.

Jak na eventové foceníLidé, firmy, pořadatel... a jejich sítě


Ať jste objednaní od pořadatele, majitele pozemku/nákupního centra, konkrétního stánkaře – vždy fotíte konkrétní lidi. Před akcí myslete na dobrou domluvu s objednavatelem, rámcovou smlouvu a vyřešte licenci. Na akci už na tyhle věci není čas: fotí se všechno a fotí se toho strašně moc. Na akci fotíte, občas ani nevíte co, a řešit něco dalšího nestíháte.

Může se stát, že si vás objedná pořadatel, ale stánkař si vás vytáhne bokem a bude chtít jednu galerii celou pro sebe. Jiný stánkař může udělat z dodaných fotek svoje billboardy (a má tak na ně fotky zdarma).

Pohlídejte si, aby byl vyřešený vztah fotograf vs pořadatel, fotograf vs stánkaři, pořadatel vs majitel pozemku a pořadatel vs stánkaři.

Každý do obsahu totiž může více nebo méně mluvit a každý od vás může chtít fotky. A to třeba i na billboard na příští ročník, což je jiná licence, než třeba Instagram na zítra.

Fotky: formát & konzistence


Vše se děje relativně rychle, vy ale musíte myslet na čtyři věci: kompozice, formát fotky (výška a šířka) a konzistence. Hlídejte si světlo a kompozici. Vše musí vypadat dobře, abyste vyvolali chuť na event přijít. Když budou fotky debilní, prolítnou Instagramem a navíc budou fanoušci ubývat, místo aby přibývali.

Vše foťte z několika úhlů, mějte dvě těla (35 a 50 mm objektivy jsou ideální). Při úpravách fotek nevíte, jestli se vám bude hodit širší nebo užší záběr.

Vše foťte na výšku i na šířku a myslete na to, že musí být použitelný formát 3:2, 1:1, 4:5, 9:16, ale třeba i 16:9 nebo 5:7. Více fotek je v tomhle případě lépe. Foťte všechno jako kulomet.

A co bychom udělali jinak?


Rozdělili bychom tým na dvě části: fotící a postprodukční (úprava fotek a rozesílání).

Využili bychom víc Smart Previews z Lightroomu, na základnu posílali náhledy k úpravě a pořídili na celý rok ten nejrychlejší internet. Mohli bychom tak fotit ještě víc fotek (věděli bychom, že nás nezasekají úpravy), být na všech akcích o něco déle, a úpravy by taky probíhaly rychleji.

edit 2023: vytvořili bychom si preset pro ImagenAI a vše upravovali v něm – dalo by se odevzdat ještě víc fotek, ImagenAI by hlídal konzistenci barev a my bychom věděli, že nafocené fotky nám nepřidělají tolik práce.

Díky kombinaci Smart Previews a ImagenAI by se taky dalo dělat to, že z SD karet by se posílal materiál k úpravě a mezitím by se dál fotilo. Vznikl by nonstop stream fotek a tak by se nemuselo čekat, až fotograf přijede domů, vše upraví a zveřejní.

Takové řešení by ale chtělo 3 lidi: fotografa, někoho s počítačem na eventu a retušéra na základně.
Plánujete event, akci, food festival, ples...? A potřebujete z té akce nafotit/natočit obsah a taky ho zveřejnit?

Napište nám ve formuláři – a my se o vše ostatní rádi postaráme.

A ten nejlepší burger?
Ten má Bob's Beef Burger z Frýdku-Místku, to je jednoduché...