Eventové focení: Burger Street Festival 2019 a náš rok s burgerama
Naše největší akce, kterou jsme kdy fotili. Od dubna do října, 20 000 odevzdaných fotek a 18 000 naježděných kilometrů. Měli jsme na starost nejen fotky, ale i Facebook a Instagram.
Jak jsme na to šli?
Co bychom udělali lépe?
A kdo umí ten nejlepší burger?



































Instagram a Facebook
Zveřejnit 20 000 fotek za rok se zdá jako oříšek. Jak to udělat, aby lidi žrali burgery a žrali taky váš obsah?
Chuť fotek
Jednoduše: fotky musí vypadat skvěle a musí vás zvát na návštěvu a ochutnání toho, co na nich je. Lidé ochutnávají nejdřív očima! A všichni samozřejmě poznají, jestli vás bavilo to fotit. Foťte jako ďábel, jezte všechno, co fotíte a pijte u toho espresso tonic od Penerini Coffee (děkujeme ještě jednou). Tu fotku musíte chtít zkrátka žrát!
Lidi na fotkách
Na eventech potkáte hodně lidí. Všichni mají v kapse mobil a v něm Instagram. Propojujte se, označujte, sdílejte, sharujte, repostujte. A v první řadě se vytaste svým top obsahem, který nasdílí ostatní – tuhle část musíte udělat rychle, za dva dny už vaše fotky budou k ničemu. Není taky nic horšího, než jako event čekat, co kdo nafotí na mobil a pak to do stories sdílet jako fotku na šířku. Dám vám unfollow a ani u toho nemrknu.
Meta Studio
Využijte všechny nástroje, co máte k ruce. Plánování postů zároveň na FB i Insta, planner v kalendáři, ovládání přes API přímo z PC. Posílejte obsah správcům/asistentům a mezitím foťte. Když fotíte a někdo jiný vše zveřejní, vyfotíte i zveřejníte toho víc. Z mobilu točte jen ty nejaktuálnější reels anebo soutěže na místě. Lidé aktuální (nedokonalý) a reportážní obsah odliší, nebojte se toho.
Feed vs. Stories
Na tom zas tak nezáleží – byli jsme schopní na profil nacpat klidně 50 stories za hodinu, ať už 9:16 na výšku nebo v koláži, do toho feed. V roce 2019 šly stories dopředu, ale frčeli jsme oboje. A fotku ze stories si taky každý jedním klikem přidá do feedu, takže mu ji pěkně nachystejte!























Jak na eventové focení
Lidé, firmy, pořadatel... a jejich sítě
Ať jste objednaní od pořadatele, majitele pozemku/nákupního centra, konkrétního stánkaře anebo nevím, vás najal třeba Spiderman, vždy fotíte konkrétní lidi. Před akcí myslete na dobrou domluvu s objednavatelem, rámcovou smlouvu a vyřešte licenci. Na akci už na tyhle věci není čas: fotí se všechno a fotí se toho strašně moc. Na akci fotíte, občas ani nevíte co, a víc nestíháte.
Může se stát, že si vás objedná pořadatel, ale stánkař si vás vytáhne bokem a bude chtít jednu galerii celou pro sebe. Jiný stánkař může udělat z dodaných fotek svoje billboardy (a má tak na ně vlastně fotky zdarma). Pohlídejte si, aby byl vyřešený vztah fotograf vs pořadatel, fotograf vs stánkaři, pořadatel vs majitel pozemku a pořadatel vs stánkaři. Každý do obsahu totiž může více nebo méně mluvit a každý od vás může chtít fotky. A to třeba i na billboard na příští ročník, což je jiná licence, než Instagram na zítra.
Fotky: formát & konzistence
Vše se děje relativně rychle, vy ale musíte myslet na čtyři věci: kompozice, formát fotky (výška a šířka) a konzistence. Hlídejte si světlo a kompozici. Vše musí vypadat dobře, abyste vyvolali chuť na event přijít. Když budou fotky debilní, prolítnou Instagramem a navíc budou fanoušci ubývat, místo aby přibývali.
Vše foťte z několika úhlů, mějte dvě těla (35 a 50 mm objektivy jsou ideální). Při úpravách fotek nevíte, jestli se vám bude hodit širší nebo užší záběr. Vše foťte na výšku i na šířku a myslete na to, že musí být použitelný formát 3:2, 1:1, 4:5, 9:16, ale třeba i 16:9 nebo 5:7. Více fotek je v tomhle případě lépe. Foťte všechno jako kulomet.
A co bychom udělali jinak?
Rozdělili bychom tým na produkční a post-produkční část. Využili víc Smart Previews z Lightroomu, na základnu posílali náhledy k úpravě a pořídili na celý rok ten nejrychlejší internet. Mohli bychom tak fotit ještě víc fotek (věděli bychom, že nás nezasekají úpravy), být na všech akcích o něco déle, a úpravy by taky probíhaly rychleji.
Navíc by část fotek mohla být prostě úplně hned – asistent by do studia posílal fotky (na noťasu z SD karet) a mezitím by se dál fotilo. Vznikl by nonstop stream fotek (část by se sdílela hned) a tak by se nemuselo čekat, až fotograf přijede domů, vše upraví a zveřejní.














Plánujete event, akci, food festival, ples...? A potřebujete z té akce obsah?
Napište nám na hello@makrela44.com a o zbytek se postaráme.
A ten nejlepší burger? Ten má Bob's Beef Burger z Frýdku-Místku, to je jednoduchý.